A Dukan diéta négy szakaszból áll, az első kettő alatt súlyt veszítesz, míg az utolsó kettő az elért eredmények megtartását célozza:

  • támadási szakasz

  • cirkáló szakasz

  • megerősítő szakasz

  • stabilizáló szakasz


A támadási szakasz a Dukan diéta első állomása. Ez a szakasz 2-10 napig tart, a hosszát te választod meg, attól függően, mennyi súlytól szeretnél megszabadulni. Ebben a szakaszban 68 magas fehérjetartalmú étel közül választhatsz (a zöldségek kivételével minden megengedett, a teljes listát lejjebb találod). A húsokról távolítsd el a zsíros részeket, joghurtból csak natúrt fogyassz, mert a gyümölcsös ízesítés sok szénhidrátot tartalmaz. Elég könnyű ebben a szakaszban beleunni az egyhangú, fehérjedús ételekbe, ezért fontos, hogy használj ízesítőket, ecet, citromlé, zöldfűszer, hagyma ketchup (szigorúan cukormentes) illetve egy kevés só is megengedett. A szénhidrát megvonása miatt fáradékonyabbnak érezheted magad, ezért fontos, hogy naponta többször is étkezz, háromszor legalább! A kalóriákat nem kell számolnod, a Dukan diéta alatt végig annyit eszel, amennyi jól esik. Ebben a szakaszban a súlycsökkenés gyors és látványos. Az ételek mellé fogyassz naponta másfél evőkanál zabkorpát, ami a megfelelő rostmennyiség biztosítása miatt elengedhetetlen, ne hagyd ki! Sétálj legalább 20 percet minden nap, illetve legalább másfél liter víz elfogyasztása ajánlott.

A Dukan diéta második szakasza: cirkáló szakasz. Ebben a szakaszban tiszta protein és vegyes, protein-zöldség napok váltják egymást. A váltakozás gyakoriságát te határozod meg, lehet 5-5 nap, 2 protein -5 vegyes vagy 1 vegyes - 1 protein. Dr Dukan az egy napos ciklust ajánlja, mert az 5 napos tiszta protein periódusokat elég nehéz tartani. A 2 protein – 5 vegyes kombináció idősebbeknek, és gyengébb állóképességűeknek ajánlott, így több szénhidráthoz juthatnak. A vegyes napokon is mindig fogyassz fehérjét, vegyes nap, nem szénhidrát nap! A Dukan diéta támadó fázisához képest változás, hogy a napi zabkorpa mennyiség most már 2 kanál, illetve a napi minimum javasolt testmozgás 30 percre emelkedett, ami a megnövekedett szénhidrát bevitel mellett simán tartható. Az egészséges súlyvesztés mértéke ebben a szakaszban heti 1 kilogramm, ami a támadó szakaszhoz képest kicsit csiga tempónak tűnhet, de ne aggódj, hosszú távon ebből profitálsz jobban. Akkor se ijedj meg, ha a cirkáló szakasz elején az étrendedben ismét megjelenő szénhidrát miatt egy kis súlyt visszaszedsz, ez természetes, a súlyvesztés folytatódni fog!

Harmadik szakasz: megerősítés. A megerősítő szakasz akkor kezdődik, mikor a kívánt súlyodat elérted. Időtartama az általad elért eredményhez igazodik: a leadott kilóidat szorozd meg tízzel, így megkapod a Dukan diéta megerősítő szakaszának hosszát napokban, ha például 10 kilót fogytál, akkor 100 nap a megerősítés. Ez a szakasz azért van, amint a nevéből is adódik, hogy az elért eredményedet meg tudd tartani. Ez a szakasz visz át a diétás étkezésből a rendes, hétköznapi étkezésbe. Lazábbak a szabályok, több mindent ehetsz, de ne felejtsd el, hogy ez még a diéta része! Íme, a szabályok:

  • Ehetsz naponta egy gyümölcsöt, de kerüld a magas cukortartalmú banánt, cseresznyét, szőlőt, illetve az aszalt gyümölcsöket!

  • Naponta megehetsz két szelet teljes kiőrlésű kenyeret, melyet a nap bármely szakában fogyaszthatsz. Ehetsz 40g kemény sajtot naponta, de feltétlenül kerüld az olyan sajtokat, mint a camambert, a kecskesajt vagy a roquefort.

  • Ehetsz hetente két adag keményítős ételt, de kerüld a rizst és a krumplit! Használhatsz például teljes kiőrlésű tésztát, de ne fogyassz 220g-nál többet, és ne használj vajat az elkészítéséhez!

  • Hetente ehetsz két ünnepi menüt. Ez bármi, de tényleg bármi lehet, amit csak szeretnél: pizza, fagyi, sült krumpli. A szabály annyi, hogy a két adag elfogyasztása között teljen el legalább 24 óra, hogy szervezetednek ideje legyen feldolgozni.

  • És végül az utolsó szabály a Dukan diéta megerősítő szakaszához: hetente egy nap tiszta protein nap. Ilyenkor csak fehérjedús ételeket fogyassz, amiket a támadó fázisban ettél. Válaszd ki a hét egy napját, és mindig az a nap legyen a protein nap. Dr Dukan a csütörtököt javasolja, így a hétvége kicsit lazább, és hétfőn jóllakottan mehetsz dolgozni.

A Dukan diéta vége: stabilizáló szakasz. Mindenki, aki elért eddig jelentős célt ért el, súlyt adott le, és azt meg is tartotta. A stabilizáló szakasz inkább már életmód tanácsadás, olyan tanácsokkal, amiket ha életed végéig betartasz, soha nem szeded vissza a leadott súlyt:

  • Hat napon azt eszel, amit csak szeretnél, de a hét egyik napja mindig fehérje nap legyen, és ez mindig a hét ugyanazon napjára essen!

  • Mozogj rendszeresen! Ha nem is jársz edzőterembe, legalább sétálj rendszeresen, és menj a lépcsőkön lift helyett!

  • Minden nap fogyassz zabkorpát, mert segíti az emésztésed, illetve a szervezeted kevesebb kalóriát vesz fel az ételből, amit emellett fogyasztasz.

  • Használd a diéta alatt tanultakat! Láthattad, hogy mik a jó élelmiszerek, építsd be őket a mindennapi táplálkozásodba!

  • Lassan étkezz! Így a szervezetednek több ideje van arra, hogy azt érezze, jóllakott.

A 100 megengedett élelmiszer:

  • Hús és belsőségek: marha steak, marha szelet, hátszín steak, roston sült marha, marhafartő steak, nyelv, Bresaola (levegővel szárított marhahús), borjú filé, borjúszelet, vese, borjúmáj, előfőzött zsírmentes sonka, előfőzött zsírmentes csirke vagy pulyka, zsírszegény bacon, vadhús (szavas, őz, fácán, fogoly, mezei nyúl, nyírfajd), nyúlhús.

  • Halak: sügér, tőkehal, tengeri rák, közönséges lepényhal (citrom nélkül), nyelvhal magában, szürke márna, foltos tőkehal, csacsihal, óriási laposhal, hering, makréla, ördöghal, sima lepényhal, sávos tőkehal, szivárvány pisztráng, vörös márna, lazac, füstölt lazac, szardínia, tengeri keszeg, rája, kardhal, tonhal, rombuszhal, sárga tőkehal, halikra (tőkehalé, lazacé, heringé).

  • Tengeri ételek: tintahal, kagyló, szívkagyló, rák, homár, dublini öbli garnéla, tengeri rák, mediterrán garnéla, kék kagyló, osztriga, garnéla, fésű kagyló, apró tengeri rákok, kürtcsiga.

  • Szárnyas húsok: csirke, csibe, csirke máj, guineai szárnyas, strucc, galamb, fürj, pulyka.

  • Tojás: tyúktojás, fürjtojás.

  • Zsírszegény tejtermékek: zsírszegény túró, zsírszegény görög joghurt, zsírszegény sima joghurt (aszpartammal édesítve vagy magában), sovány tej.

  • Növényi fehérjék: tofu.

  • Zöldségek: articsóka, aszparágusz, padlizsán, cékla, brokkoli, káposzta (fehér, vörös, Savoy, karfiol, kínai kel, kel, karalábé, röviden minden fajta káposzta), répa, zeller, cikória, cukkini, uborka, édeskömény, bab, póréhagyma, gomba, vörös hagyma, pálmaszív, édes paprika, sütőtök, retek, rebarbara, minden féle salátalevél, szójabab, spenót, karórépa, mángold, paradicsom, fehérrépa.